Žabinec alebo mykóza? Naučte sa ich rozoznať!

19.12.2019

Nechtová mykóza je najčastejšie ochorenie nechtov, s ktorým sa vo svojej praxi môžete stretnúť. Na rukách nechtov vás môže vystrašiť aj tzv. "žabinec". Pozrime sa na rozdiely medzi nimi.

Onychomykóza, alebo nechtová pleseň, je ochorenie, ktoré spôsobujú huby. Ľudí začne trápiť najskôr vtedy, keď sa im na nechte začnú zjavovať biele alebo žltobiele, prípadne sivasté škvrny. Tie sa začínajú tvoriť od voľného okraja nechtu a sprievodným javom je aj odlúčenie nechtu od lôžka. Keď spod nechta vyberiete rozpadajúce sa kúsočky nechtovej platničky, je takmer isté, že ide o onychomykózu. Necht postupne hrubne, môže byť zvlnený, drsný, žlto-biele sfarbenie postupuje až k lunule.

Nechtová mykóza postihuje hlavne nohy

Onychomykóze sa darí vo vlhkom a teplom prostredí. Často sa preto začne tvoriť v zimných mesiacoch, keď nosíme zatvorené topánky a v lete potom zákazníčky tento problém začínajú riešiť. Tak ako pri všetkých ochoreniach, aj pri nechtovej plesni platí - čím skôr sa s liečbou začne, tým rýchlejšie sa mykózy zbavíte. Liečba rozvinutej mykózy nechtov môže trvať aj viac než rok. 
Pri podozrení na onychomykózu odporúčame navštíviť kožného lekára. Ten vezme z postihnutého miesta ster a odošle do laboratória. Na základe nálezu potom presne určí medikamentóznu liečbu. Stery odoberajú aj niektoré pedikérky, stačí sa informovať. Okrem liečiv sa na liečbu nechtovej mykózy využíva aj laser alebo špeciálna Pact-terapia. 
Myslite na to, že ochorenie sa šíri z nechtu na necht a spóry mykotických húb vypadávajú z nechtov všade, kadiaľ chodíte, najmä ak chodievate naboso. Asi nikto po sebe okamžite nedezinfikuje celú kúpeľňu, keď po nej bosý prejde... Takto vystavujete riziku nákazy aj svojich najbližších. 
Pri liečbe onychomykózy je dôležitá vaša dôslednosť v spolupráci s odborníkom - pedikérom, prípadne kožným lekárom.

Zelený žabinec býva najčastejšie pod modelovanými nechtami

Kým mykóza nechtov sa vyskytuje najčastejšie na nohách, na nechtoch rúk vás môže vystrašiť tzv. "žabinec", najmä ak nosíte gélové alebo akrylové nechty. Keď sa pod odchlip dostane voda, resp. vlhkosť, môžu sa na nechtovej platničke po odbrúsení nechta zjaviť zelenkasté fľaky. Znamená to, že sa na nechte rozmnožuje baktéria Pseudomonas. Niekedy zaberie antimykotický prípravok z lekárne, istejšie je však zájsť za lekárom, rovnako ako pri onychomykóze a vlastne každom ochorení nechtov. Na necht so "žabincom" by sa nemali modelovať akrylové ani gélové nechty, až kým sa úplne neprelieči. Dbajte tiež na zvýšenú hygienu rúk. 


BLOG - pozrite si najnovšie články