Vývoj laku na nechty

12.12.2018

Prvopočiatky

Vynájdenie laku na nechty premenilo ruky z funkčných častí tela na drahokamy-ozdoby, aby boli na očiach. Ak ste v tej dobe mali na sebe lak na nechty, znamenalo to, že ste boli dámou voľného času. 

Lak na nechty, ako vieme, bol vynájdený v dvadsiatych rokoch 20. storočia so zavedením nitrocelulózy ako zložky, ale zdobenie nechtov tu už nejaký čas bolo. Zistilo sa, že mumifikovaní faraóni používali hennu na nechty a indické či africké ženy si s ňou farbili prsty. Túžba spraviť sa krajšou je tak stará ako čas. Síce to stále platí, ale možnosti sa zmenili. Počas prvej svetovej vojny americké spoločnosti získali nemecké patenty a licencie na chemikálie, čo viedlo ku vzkrieseniu amerického chemického priemyslu a k pridaniu nitrocelulózy do laku na nechty. Laky boli zrazu produkované vo veľkom a v odtieňoch jemnej ružovej, najmä pre extravagantné ženy.

Progres a prvé dizajny

Tmavšie odtiene sa začali pomaly začleňovať do hlavného prúdu, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou a prekvapením začal vo Francúzsku. Madame Mille's bolo miestom, kde sa zrodila moderná manikúra. To bolo v neskorých dvadsiatych rokoch 20. storočia, keď bol populárny dizajn maľovania v strede nechtov, tak, že polmesiac v spodnej časti nechtu a tipy ostali prirodzené. Princezná de Faucigny-Lucing sa stala trendsetter-kou vďaka svojím tmavočerveným-karmínovým nechtom.

Čoskoro sa hollywoodske hviezdy a ženy v spoločnosti čoraz menej báli ísť do iných  farieb. Na krátky čas okolo roku 1930 bol obľúbený čierny lesk, ale trend sa vytratil, keďže boli k dispozícii ďalšie nové možnosti. Takže už boli k dispozícii všetky druhy červených, modrých, zelených, perlových, zlatých a strieborných.

Spoločnosť Revlon sa čoskoro stala lídrom v kozmetickom priemysle spolu so spoločnosťami ako Cutex, Avon, Elka, Blue Bird a Glazo. Celkovo sa zlepšila receptúra ​​na laky na nechty - zlepšila sa konzistencia, ostala trvácnosť a lesk, ale niektoré z prísad v niektorých lakoch spôsobovali problémy. Jeden z Revlonových základných náterov údajne zničil celkom niekoľko nechtov a dokonca viedol k jednej amputácii. Ďalšie spoločnosti mali problémy so svojim leskom, čo spôsobilo zasa alergické reakcie. Formaldehyd je stále kľúčovou súčasťou väčšiny lakov na nechty.

Módny vplyv

Módne časopisy trvali na správnom odtieni laku pre každú aktivitu a denný čas, čo viedlo k väčšiemu predaju a ženám pribudla nová "starosť", či je ich nový odtieň  prijateľný. a vhodný V 30. rokoch 20. storočia sa nechtový dizajn stal populárnym aj v Anglicku, kde si dámy nechali maľovať scénické krajinky na ich miniatúrne lôžka. V tom čase vznikla aj myšlienka zdobenia nechtu ornamentami, no nerealizovala sa.

Nová technológia na nechty prichádza v 50-tych rokoch v podobe nechtových zábalov, sprejov na vlasy používaných na suché leštenie, rozpoltené nechty boli opravované filtračným papierom a lepidlom a akrylovými nechtami. Materiály používané na falošné nechty boli pôvodne vynájdené na vyplnenie dutín v zuboch. V sedemdesiatych rokoch sa stali ľahšie aplikovateľnými a praktickejšími. Viac o zubárovi, ktorý ovplyvnil vývoj nechtového dizajnu sme spomínali aj v tomto článku.

V súčasnosti sa zdá, že už neexistuje žiadny limit na to, ako si vyjadriť svoju osobnosť skrz nechty. Môžete zostať prirodzenou, zvoliť si jemnú či žiarivú farbu, alebo sa poriadne vyblázniť s kreslenými či zdobenými nechtíkmi. Samozrejme, my už nepracujeme s lakmi, ale gélami, resp. gél-lakmi. Náš Instagram, Facebook či tento blog prekypujú inšpiráciou. Jediné, čo musíte urobiť, je vybrať si a rezervovať termín!


BLOG - posledné pridané články