Je gélová manikúra nebezpečná? Mýty verzus fakty
Gélové nechty sú bez debaty najobľúbenejším druhom manikúry
súčasnosti. No aj napriek tomu, že má gélová manikúra milióny fanúšičiek po
celom svete, ktoré na ňu nedokážu dopustiť, nájdu sa medzi nami aj také, ktoré
by si tiež chceli užívať perfektne upravené nechty po dobu niekoľkých týždňov,
no boja sa, či to nemá negatívny vplyv na ich prirodzené nechty, či dokonca ich
zdravie.
Zvýšené riziko rakoviny, poškodenia kože, zničené prirodzené nechty - to je len zopár strašiakov, ktorí sa s gélovými nechtami spájajú. No tu sa patrí položiť si dôležitú otázku: "Ide o fakty alebo o nepravdivé mýty?" Poďme sa tomu pozrieť na zúbok.
Môžu UV lampy spôsobiť rakovinu?
Zatvrdnutie gélu pod UV lampou je kľúčový proces, bez ktorého by gélové nechty nemohli existovať. A práve pôsobenie UV lampy na naše ruky spôsobuje obavy verejnosti. Prečo? Na zatvrdnutie gélu je potrebné UVA žiarenie, o ktorom je známe, že prispieva k zvýšenému riziku rakoviny, k rýchlejšiemu starnutiu kože a tvorbe vrások.
Znamená to teda, že za zopár minút strávených pod UV lampou sa musíme zmieriť s tým, že dostaneme rakovinu? Štúdia JAMA Dermatology z roku 2014 dokazuje, že UVA žiarenie, ktorému sa vystavujeme počas procesu tvorby gélovej manikúry, nie je dostatočné na to, aby vás vystavilo riziku vzniku rakoviny - aby to pre vás predstavovalo nebezpečie, museli by ste chodiť na gélovú manikúru minimálne každé 2 týždne a stráviť pod UV lampou oveľa dlhší čas, ako je zopár minút potrebných na to, aby sa z tekutého gélu stala pevná hmota.
Zdroj: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/safety-of-led-nail-lamps
Poškodí gélová manikúra moje prirodzené nechty?
Áno, rovnako ako akýkoľvek iný druh manikúry, AJ gélové nechty MÔŽU poškodiť vaše prirodzené nechty. Avšak, nestáva sa to len tak pre nič za nič - ak vaše nechty zostanú po gélovej manikúre poškodené, na vine je väčšinou jedna z troch základných vecí, a tými sú:
1. Použitie nekvalitných materiálov
Ak váš vybraný salón používa lacné materiály, ktoré môžu obsahovať aj škodlivé zložky (napr. vysoko agresívny methylmetacrylát), niet divu, že si domov okrem navonok skrášlených nechtov donesiete aj rôzne alergie, zápaly či dokonca aj plesne. Toto sa vám nikdy nemôže stať, ak sa používajú produkty, ktorých kvalita je schválená Európskou Úniou a sú celkom nezávadné. Opäť pripomíname, že nechtový salón si treba vyberať podľa kvality a dobrých recenzií a nikdy podľa ceny - pretože lacná manikúra vás koniec-koncov môže vyjsť naozaj draho.
2. Nekvalitné spracovanie alebo nesprávne odstránenie gélových nechtov
Ak zveríte svoje nechty skutočným profesionálom, ktorí dokonale ovládajú ich spracovanie a taktiež vám ich šetrne odstránia, nie je dôvod, prečo by vaše prirodzené nechty mali zostať poškodené. Poškodenie nechtov nastáva najmä vtedy, ak sa rozhodneme si ich odstrániť svojpomocne doma - a keďže nemáme inú možnosť, čo urobíme? Chytíme necht či odlupujúcu vrstvu gélu a silou ju odtrhneme, a to spoločne aj s vrchnými vrstvami prirodzeného nechtu, čo má za následok slabé, lámajúce sa nechty.
3. Príliš dlhé nechty alebo prehnané zdobenie
S každým extrémom prichádzajú určité riziká a príliš dlhé nechty či ich prehnané zdobenie môže mať na vaše nechty (ale rovnako aj na vaše pohodlie) negatívny vplyv. Naša rada znie - držte sa pri zemi, počúvajte vašu nechtovú dizajnérku a užívajte si krásnej manikúry, ktorá vám ani vášmu zdraviu nebude na obtiaž.
Musia nechty "dýchať"?
Na úplný záver sme si nechali našu čerešničku na torte - najrozšírenejší mýtus, ktorý vo svete manikúry koluje, a tým je tvrdenie, že pod gélovou manikúrou naše nechty nemôžu dýchať. Dovoľte nám to povedať opäť: nechty dýchať vôbec nepotrebujú.
Kyslík a všetky živiny, ktoré nechty potrebujú, dostávajú priamo z krvného obehu a vzduch je pre ne úplne zbytočný.
Zdroj: https://wexnermedical.osu.edu/blog/do-your-nails-need-a-polish-break
Ďalšie pochybnosti? Spýtajte sa AristorA!
Hoci sme sa v tomto článku snažili zažehnať najčastejšie mýty ohľadom gélových nechtov, veríme, že sme tu stále nezodpovedali všetky vaše otázky, ktoré vám možno stále vŕtajú hlavou (ako napríklad aj to, či je škodlivé brúsenie nechtov) a odradzujú vás od rezervovania si svojho termínu. Preto vám chceme pripomenúť, že sa vždy môžete obrátiť na nechtové dizajnérky z AristorA, ktoré rady zodpovedajú akékoľvek prípadné otázky a uistia vás, že pri svoje práci dbajú nielen o kvalitné spracovanie, ale aj o čo najvyššiu kvalitu použitých materiálov - pretože kvalita a vaše bezpečie je u nás na prvom mieste. Naozaj, nie len ako motto pre marketing.
BLOG - pozrite si najnovšie články