Cutex a Revlon: značky, ktoré stoja za vznikom modernej manikúry

30.09.2020

Dlho predtým, než sa na trh dostala dlhotrvajúca manikúra (za pomoci nám dobre známeho UV svetla), ktorú všetci milujeme a dôverne poznáme ako gélové nechty, ľudia si svoje nechty skrášľovali mnohými (najmä prírodnými) spôsobmi. Nie je žiadnym prekvapením, že nechty sú dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou beauty sveta po dlhé stáročia, ba až tisícročia. História manikúry ako takej je až prekvapivo zaujímavá, no tej sme sa už venovali v článku o vývoji manikúry. V dnešnom článku si posvietime konkrétne na začiatky modernej manikúry a na veľké značky, ktorým vďačíme za naše obľúbené produkty.

Zrod odstraňovača kožičky a tekutého laku na nechty

1911 je rok, kedy svetlo sveta uzrela prvá z veľkých značiek a priekopníkov nechtového dizajnu - firma Cutex. Tá na trh prišla iba s jediným produktom, a to tekutinou, ktorá odstránila nechtovú kožičku (kutikulu) bez potreby jej strihania.

Vtedy revolučný odstraňovač nechtovej kožičky sa stal obrovským hitom, a ako to už pri prvých úspechoch býva, zakladateľ firmy Cutex, Northam Warren, si dal za cieľ rozšíriť sortiment o ďalšie manikúrové produkty. Hoci vôbec neveril, že sa môžu stať populárnymi, uviedol na trh prvé tekuté laky na nechty - ten úplne prvý z roku 1916 bol priehľadný, o rok neskôr k nemu pribudol ružový.

Zlomovým bodom pre Warrena bol jeho výlet do Francúzska v roku 1920, počas ktorého si na jeho obrovský údiv všimol, že Parížanky preferovali tekutý lak na nechty pred inými variantmi, a preto sa rozhodol tento trend nasledovať a rozvíjať. A práve vďaka tekutému laku popularita značky Cutex rástla, až sa z nej nakoniec stalo naozajstné beauty impérium.

Nechty vo všetkých farbách

Vedeli ste, že kozmetická značka Revlon, ktorá dnes ponúka skrášľovacie produkty od A po Z, kedysi začínala práve s lakmi na nechty? Bolo to presne v roku 1932 v Amerike, kedy si bratia Charles a Joseph Revson (nie, nemáme preklep v písmenku) uvedomili, že vtedajším slávnym herečkám so sýtočervenými perami, ktoré vtedy boli veľkým hitom, jednoducho niečo chýbalo... A tým niečím boli nechty, ktoré by sa dokonale hodili k farbe ich pier.

A tak bratia založili dnes notoricky známu firmu Revlon, ktorá vytvorila lak na nechty vo svojej modernej podobe, pričom zaviedli celkom nový výrobný postup, obyčajné farby nahradili kvalitnými pigmentmi a čo je najdôležitejšie - vyrábali laky v úplne nových farebných odtieňoch.

Práve nové farby boli tým, na čo sa firma Revlon primárne sústredila - zakladateľ Revson totiž považoval lak na nechty za plnohodnotný módny doplnok a od roku 1937 začal každú jar a jeseň uvádzať na trh nové odtiene, pričom do ich propagácie sa vynakladalo veľké úsilie. V tom istom roku firma dokonca vytvorila špeciálne oddelenie, ktoré bolo určené na propagáciu štýlu a módy v oblasti manikúry.

Neboli to však iba farby, čím sa Revlon odlišoval od iných značiek - veľmi si dali záležať aj na kvalite ich produktov, a aj preto boli v tej dobe lídrom vo svojom odbore. Po niekoľkých rokoch predávania lakov na nechty v drogériách a supermarketoch, sa značka rozhodla rozšíriť svoje portfólium o rúže na pery a, ako vieme, o celý rad iných kozmetických produktov.

Úspešné značky nielen minulosti

Asi si teraz hovoríte - vďaka za Cutex a Revlon, však? Ako by dnešný nechtový dizajn vyzeral bez týchto značiek a ako sú na tom kvalitatívne teraz, o tom môžeme iba polemizovať. Našťastie pre nás, dnes je na trhu hneď niekoľkých kvalitných značiek a ak sa chcete inšpirovať značkami, ktoré používame v salóne AristorA, prečítajte si článok, ktorý sa venuje práve tejto téme.


BLOG - pozrite si najnovšie články