AKO SA STARAŤ O NECHTY NAŠICH NAJMENŠÍCH?

24.06.2022

Naše nechty sú prispôsobené na zvládnutie každomesačnej úpravy, pilníkovania, či vrstiev laku. No ako sú na tom nechty našich najmenších? Aká starostlivosť je pre nich tá pravá?

Novorodenci majú nechty veľmi tenké a jemné, a preto by ich úprava mala byť počas tohto obdobia vykonávaná len ak je to nevyhnutné. Je potrebné dbať na to, aby dieťaťu na nechtoch neostal žiaden ostrý roh, ktorým by sa mohlo poškriabať. Novonarodeným deťom sa nechty najlepšie strihajú počas spánku, pretože vtedy sú pokojné. Keď sú už o čosi staršie, nie vždy sú pri strihaní ochotné spolupracovať. Vtedy je najlepšie zastihnúť ich pri pozeraní obľúbenej rozprávky, alebo pri inej pokojnej činnosti, na ktorú sú sústredené. 

A čo používať pri ošetrovaní detských nechtov? 

Produkty, ktoré sú najodporúčanejšie pre deti sú podobné ako pre ich rodičov.

Pre malé rúčky a jemné nechtíky však nie sú klasické manikúrové nožnice stavané, preto je omnoho lepšie použiť pre nich špecializované detské nožnice, ktoré majú zaoblené čepele. Dobrou alternatívou sú aj detské manikúrové kliešte. Ďalším produktom, ktorý môžete využiť pri úprave nechtov vašich najmenších je detský pilník. Ten je mäkký, takže je ako stvorený pre jemné nechty detí. Ten je tiež veľmi dobrý na zahladenie všetkých nerovností, ktoré vznikli strihaním. Pri ošetrení nechtov treba myslieť aj na tvar, do ktorého by sa mali detské nechty zastrihávať. Na rukách striháme podľa tvaru prstu a na nohách rovno, aby dieťatku nechty nezarástli do kože. A hoci jedným z prvých krokov pri úprave ženských či mužských nechtov v salóne je odstránenie kožičky, u detí sa táto neodstraňuje vôbec.

Na rozštiepené a lámavé nechty aplikujte detský alebo olivový olej. Ten má posilňujúce účinky. Príčinou nepravidelnosti a lámavosti nechtov sú rôzne ochorenia alebo nedostatok niektorých minerálov. V takom prípade odporúčame konzultáciu s detským lekárom. 

To, že sa pri úprave nechtov najmenších nemáte čoho obávať potvrdzuje aj pediater MUDr. Peter Ondo-Eštok.

"Nebojte sa, strihanie detských nechtov nie je žiadna veda. A ak sa vaše deti náhodou svojimi nechtami poškriabu, bude to len malá povrchová rana, pretože ich nechty sú ešte mäkké."

A ak ste nechty svojich ratolestí už ošetrili, neváhajte si rezervovať termín v salóne AristorA, kde sa postaráme o tie vaše.


BLOG - pozrite si najnovšie články