en-Nechty ako umelecké dielo? Zoznámte sa s Nail Art

30/09/2019

Hľadáte niečo viac, ako len obyčajnú manikúru? Niečo, čo vyjadrí vašu osobnosť a pritiahne pozornosť? A vyskúšali ste už Nail Art?

Nail Art, to je profesionálne maľovanie a zdobenie nechtov najrôznejšími farbami, vzormi a materiálmi, ktoré povznesú vašu manikúru úplne na inú úroveň. Vďaka Nail Art sa z vašich nechtov môžu stať naozajstné šperky či doplnky vášho outfitu. Pozrime sa spoločne na to, kde má Nail Art svoje začiatky a akými druhmi Nail Art-u si môžete svoje pazúriky ozdobiť.

Nail Art - odkiaľ sa vzal?

Túžba ľudí po pekných nechtoch siaha podľa zdrojov až do roku 3000 pred Kr., kedy bol v starovekej Číne vytvorený prvý predchodca laku na nechty. Bola to zmes včelieho vosku, vaječných bielok, želatíny, rastlinných farbív a gumy, ktorá sa aplikovala na nechty, nechala pôsobiť po dobu niekoľkých hodín a výsledkom boli jemné odtiene ružovej farby. Nebola to však len Čína - v tom istom období si nechty farbili aj obyvatelia Egypta a Indie, tí však používali prírodné farbivo hennu, ktorá im nechty zafarbila do oranžových až červených odtieňov. A prvé formy Nail Art-u boli na svete.

Nasledujúcich niekoľko storočí neprinieslo v zdobení nechtov žiadne inovácie. Až v 15. storočí sa o začiatok pravého Nail Art-u, tak ako ho poznáme dnes, zaslúžili Inkovia, ktorí si svoje nechty zdobili zložitými obrázkami orlov.

Nasledujúcim dôležitým medzníkom bol rok 1932, kedy sa na pultoch predajní objavil úplne prvý lak na nechty, a to vo farbách, o ktorých sa vtedajším ľuďom ani len nesnívalo. S neustále meniacimi trendami sa škála farieb a výrobkov stále rozširovala, čo ľuďom umožnilo so svojimi nechtami čoraz viac experimentovať. A to trvá až do dnes.

Najobľúbenejšie druhy Nail Art-u

Počas posledných rokov sa akoby roztrhlo vrece s rôznymi novými nechtovými produktami a ozdobami, ktoré otvorili dvere rôznym technikám Nail Art-u. My vám predstavíme zopár najobľúbenejších techník zdobenia nechtov, ktoré stoja za vyskúšanie.

Maľovanie nechtov pomocou štetcov

Začneme rovno najobľúbenejšou a najvyhľadávanejšou technikou, ktorou je zdobenie štetcom. Nenechajte sa však zmiasť, nejde čisto o klasické nalakovanie nechtov, ale o zdobenie nechtov rôznymi menej či viac zložitými vzormi. Dosiahnuť dokonalosti pri tejto technike nie je vôbec jednoduché, keďže na maľovanie perfektných vzorov a ornamentov potrebujete najmä cvik, pevnú ruku a špeciálne štetce.

Pre zväčšenie, kliknite na foto. Zdroj: vlastná práca-všetko ručne kreslené

Pečiatkovanie nechtov

Málo náročnou technikou zdobenia nechtov, vďaka ktorej dosiahnete zaujímavé vzory bez potreby ich manuálneho maľovania štetcom, je pečiatkovanie nechtov. Ako je už z názvu zrejmé, nechty sa pri tejto technike zdobia vytlačením vzoru zo špeciálnych pečiatok na nechty. Vyžaduje si to však dlhšiu prípravu materiálu na použitie. 

Piercing na nechty

Áno, čítate správne - nechty si môžete ozdobiť aj piercingom! Ako? Nechtárka vytvorí pri okraji nechta malú dierku, do ktorej následne vloží ozdobu podľa vášho výberu. Jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť zaujímavý nechtový dizajn či už na prirodzených alebo umelých nechtoch. Pozor však na praktickosť.

Maľovanie nechtov technikou Airbrush

Technika Airbrush spočíva v nanášaní veľmi tenkej vrstvy farby na nechty pomocou vzduchového kompresoru a špeciálnej pištole, pričom táto farba okamžite schne. Na nechtoch je možné vytvárať rôzne vzory, ktoré sa tvoria s použitím šablóny.

One stroke

One stroke je technika tieňovaného zdobenia, používaná hlavne pri kvetovaných vzoroch. Používa sa špeciálny štetec a akrylové farby, resp. špeciálny gél. 

Akvarel

Na nechty sa nemusia používať iba akrylové farby a gély, zaujímavé výsledky sa dajú dosiahnuť aj akvarelovými farbami. 

Vodolepky 

Nie všetko vieme nakresliť a niekedy nie je na škodu trošku "podvádzať" pomocou vodolepiek a nálepiek. Je zaručená dokonalá súmernosť vzorov a ušetrenie času. 

Pigmenty, kamienky a všetko lesklé 

Vaše nechty krásne oživia aj rôzne kamienky, pigmenty, fólie či pásiky na nechty, ktoré vhodným zladením nikdy nebudú prehnané. Obzvlášť výnimočné sú na matných nechtoch. 

Nail Art u profesionála alebo doma?

Zaujala vás niektorá z techník Nail Art-u a rozmýšľate, ako na to? Nail Art si, samozrejme, môžete urobiť aj doma, avšak aby ste si nechty vedeli svojpomocne pekne ozdobiť, potrebujete všetok potrebný materiál a taktiež skúsenosti a cvik - ani bez jedného sa neobídete. Preto vám veľmi odporúčame staviť na kvalitu a zveriť sa do rúk skúsených nechtových dizajnérok - ktoré nájdete, ako inak, aj u nás 😊


BLOG - pozrite si najnovšie články