en-Nechtová kožička: Strihať či nestrihať? To je otázka...

04/08/2020

Jednou zo životných rád, ktoré opakovane dostávate od ľudí okolo vás - od mamy, kamarátky či dermatologičky - je staré známe: "Nikdy si nestrihaj nechtovú kožičku." Lenže keď tie nechty vyzerajú bez nej tak dokonale, však? Áno, aj my o tom vieme svoje a priznáme sa, že pre strihanie kožičky máme naozajstnú slabosť. No je to správne? Pozrime sa spoločne na argumenty pre a proti a nájdime odpoveď na otázku, či strihať alebo nestrihať.

Prečo nestrihať nechtovú kožičku

Hoci naše ruky vyzerajú bez nechtovej kožičky (kutikuly) esteticky oveľa krajšie, mali by sme vedieť, že tak, ako má na našom tele všetko svoje miesto a význam, tak je to aj pri nechtovej kutikule - a vlastne má celkom dôležitú úlohu, a tou je ochrana našich nechtov. Konkrétne, kutikuly bránia voľným radikálom a baktériám, aby sa dostali do nášho tela, a preto sa často stáva, že po ich odstránení môže na ich mieste vzniknúť infekcia či podráždenie.

Pokiaľ sme vás týmto od strihania nechtovej kožičky už stihli odradiť, v tom prípade vám dĺžime alternatívne riešenie, vďaka ktorému takisto dosiahnete žiadaného vzhľadu nechtov. Tým je jej pravidelné zatláčanie pomarančovým drievkom a použitie odstraňovača nechtovej kožičky, ktorá ju pekne zmäkčí a následne sa šetrne odstráni. A nezabudnite sa o vaše kutikuly správne starať - pravidelne ich hydratujte špeciálnym výživným olejčekom.

Avšak, nelámte nad strihaním nechtovej kožičky palicu príliš rýchlo a pokračujte v čítaní - ešte sme neskončili...

Prečo je strihanie nechtovej kožičky v poriadku

Prirodzene vás asi po prečítaní predchádzajúceho odstavca zaujíma, prečo nechtové salóny ponúkajú strihanie nechtovej kožičky, keď to údajne nie je pre nás bezpečné? Tak ako pri mnohých veciach v našom živote, aj tu platí, že hlavný rozdiel je v tom, AKO to urobíte. A našou odpoveďou je - hlavne profesionálne.

A teraz, čo sa tým snažíme povedať. Za prvé, dôležité je dbať o hygienu a používať iba nástroje, ktoré sú vyčistené, teda zbavené akýchkoľvek baktérií či iných škodlivých látok, ktoré by sme si na nechty mohli zaniesť a vyvolať si tak nepríjemnú infekciu (a zároveň to znamená - žiadne obhrýzanie!). Za druhé, pri strihaní nechtovej kožičky je veľmi dôležité, aby sme odstránili iba odumreté bunky a nezasahovali do živého tkaniva.

Ak je nechtová dizajnérka profesionálka a máte istotu, že naozaj vie, čo robí a všetky nástroje sú dokonale čisté, nie je sa čoho obávať - s takýmto prístupom sa môžete tešiť z dokonale upravených nechtov bez žiadneho zdravotného rizika. A veru, výsledný efekt sa so zatlačenou nechtovou kožičkou nedá porovnať.

Záverečný verdikt: Strihať či nestrihať?

Zatláčanie kožičky alebo strihanie - obe majú svoje výhody a nevýhody, a je už len na vás, ktorej metóde dáte prednosť. Ak sú vykonané správne, nie je to už otázka zdravotného rizika, ale skôr otázka vašej osobnej preferencie. Ak by ste sa však spýtali našich nechtových dizajnérok v AristorA, tie na strihanie kutikuly nedajú dopustiť - výsledok je naozaj dokonalý a za dodržovania prísnych hygienických štandardov sa nikdy nestalo, že by mala niektorá z našich klientok akékoľvek problémy.


BLOG - pozrite si najnovšie články