en-Dajte zbohom zatvrdnutej koži na chodidlách raz a navždy

15/06/2021

Vonku sa rozjarnieva, obmedzenia sa uvoľňujú a my sa už v mysli vidíme, ako ideme na drink do obľúbeného podniku v sandálkach, ktoré si mesiace užívajú zimný odpočinok. Dokonalá predstava, ktorá však má možný háčik - a tým je stav našich chodidiel.

Ako dokazuje nedávny výskum, zatvrdnutá koža na chodidlách predstavuje problém pre prekvapujúcich 45 % žien, následkom čoho až 10 % z nich odmieta nosiť otvorené topánky. Patríte medzi ne aj vy?

Schovávanie našich nôh nie je riešením. Riešením je zbavenie sa zatvrdnutej kože, raz a navždy! Ste pripravené?

Čo je zatvrdnutá koža

Zatvrdnutá koža na chodidlách môže mať viacero rôznych podôb, no väčšinou sa prejavuje ako drsné miesto na koži, ktoré má často žltkastú farbu. Pokožka na postihnutých miestach je oveľa hrubšia ako v jej okolí a na dotyk je výrazne menej citlivá. Najčastejšie ju nájdeme na päte a v miestach, kde sa nám tvoria otlaky (napríklad na malíčkoch).


Prečo zhrubnutá koža vzniká

Príčin vzniku zatvrdnutej kože na chodidlách je niekoľko, no medzi 3 najčastejšie patria nasledujúce:

1. Nedostatok vlhkosti vo vrchných vrstvách pokožky. Miesta, kde sa najčastejšie tvorí zatvrdnutá koža, obsahujú menej mazových žliaz, ktoré majú za úlohu premasťovať kožu, a práve preto sú postihnuté miesta výrazne vysušené. No suchú kožu môže tiež spôsobiť používanie nekvalitných mydiel či inej kozmetiky a taktiež nadmerná vlhkosť, ktorá paradoxne odvádza vlhkosť z pokožky preč.

2. Opakovaný tlak a trenie kože na chodidlách. So zatvrdnutou kožou na chodidlách majú čo dočinenia najmä športovci, pretože vyvíjajú na chodidlá neustály tlak, no to sa týka aj ľudí, ktorí dlho stoja či chodia alebo nosia nepohodlné topánky. Zatvrdnutá koža je v podstate naším pomocníkom, hoci nevítaným - zhrubnutím (hyperkeratóza)   na namáhaných miestach sa koža bráni pred ďalším poškodením a tým nás ochraňuje.

3. Nedostatočná starostlivosť o chodidlá. Vznik zatvrdnutej kože je fenoménom, s ktorým sa vo zvýšenej miere stretávame najmä po zimných mesiacoch, a to ako dôsledok zanedbanej starostlivosti. Keďže sú naše chodidlá schované a nikto ich nevidí, veľa ľudí aj zabudne na pravidelnú pedikúru a, že opäť príde čas, kedy ich budeme chcieť ukazovať na obdiv.


6 spôsobov, ako predchádzať vzniku zatvrdnutej kože


Ak zostane zatvrdnutá koža na vašich chodidlách nepovšimnutá, časom sa z čisto estetického problému môže stať problém zdravotný, a to najmä ak sa vám pokožka v zhrubnutom mieste začne zapaľovať a praskať, čo je častokrát bolestivá záležitosť. Čo môžeme spraviť, aby sme sa hyperkeratózy zbavili a pýšili sa dokonale hebkými chodidlami?

1. Odstraňovanie zhrubnutej kože. Doprajte chodidlám 20 až 30 minútový horúci kúpeľ, ktorý pokožku na nohách pekne zmäkčí a pomôže nám sa hyperkeratózy ľahšie zbaviť. Najlepším nástrojom na odstraňovanie zhrubnutej kože je pemza, ktorou trite postihnuté miesta krúživými pohybmi.

2. Každodenná hydratácia. Po sprche je najlepší čas na vmasírovanie hydratačného krému určeného na chodidlá, ktorý sa vďaka otvoreným pórom lepšie vsiakne do pokožky nôh a dodá im stratenú vlhkosť. Taktiež môžete skúsiť špeciálne vyživujúce masky či balzamy na chodidlá.

3. Preč s nepohodlnými topánkami. Ak si v topánkach neurobíte poriadok, môže sa stať, že všetka vaša starostlivosť príde na zmar - tak to väčšinou býva, keď sa rieši iba následok a nie príčina problému.

4. Udržujte chodidlá v suchu. Vlhké prostredie plus chodidlá sa rovná čomu? Hoci je to prekvapujúce, no odpoveďou je suchá koža! Dbajte o to, aby vaše nôžky boli v suchu za každých okolností, nech sa vlhkosť drží tam, kde má - vo vašej pokožke.

5. Používanie kvalitnej kozmetiky. Nekvalitné mydlá či iné produkty na čistenie pokožky nôh ju často iritujú a zbytočne ju vysušujú, čo priamo prispieva k zhoršeniu stavu vašich chodidiel.

6. Profesionálna pedikúra. Posledným, no zároveň najefektívnejším spôsobom, ako sa zbaviť a predchádzať zatvrdnutej pokožky na chodidlách, je pravidelne si dopriať profesionálnu pedikúru v overenom salóne, kde si nielen že poradia i s tými najodolnejšími miestami, no zároveň sa pekne zrelaxujete a ako čerešničku na torte si môžete dopriať masáž či skrášlenie nechtíkov obľúbeným gél-lakom.

A výbornou správou je, že po dlhých mesiacoch čakania vás konečne môžeme privítať v salóne AristorA v centre Bratislavy a dať vaše nôžky do poriadku! No nezabudnite si svoj termín zarezervovať čím skôr - ako vás poznáme, po voľných miestach sa doslova zapráši, čo po terajšej 4-mesačnej pauze platí dvojnásobne ;-) 


BLOG - pozrite si najnovšie články