Zima je tu! Ako sa počas nej starať správne o pleť?

30.11.2022

Kabáty na jeseň už vymieňajú teplejšie bundy, čiapky či šály. Jesenné počasie plné farieb a babieho slnka už striedajú hmly, mrazy či dokonca aj sneh. Otvárajú sa prvé vianočné trhy, kupujú sa prvé varené vína a prvé domy už začínajú hrať farbami vianočných svetielok. Pri tom nadchádzajúcom zimnom počasí a vianočnom zhone však netreba zabúdať na vašu pleť! Nenechajte ju vyschnúť, stratiť prirodzený jas a ochabnúť.

Pýtate sa, prečo je dôležité v zimných mesiacoch venovať pleti toľkú starostlivosť? Ak napríklad prídete z mrznúceho počasia do pekne vyhriateho domu či bytu, vaša pleť zažije náhly teplotný skok, a ten ju vyčerpáva. V dôsledku toho môže pleť strácať elasticitu a starne. Ak sa pleť nárazovo rýchlo zahreje môže taktiež dôjsť aj k jej olupovaniu. Keďže vaša tvár nie je chránená vrstvou oblečenia, mrazivé teploty spôsobujú spomalenie prietoku krvi. Okrem toho, tiež studený vietor a mrazivé teploty pleť veľmi vysušujú. 

Na pleť nepriaznivo vplýva aj nízka vlhkosť vzduchu a zapríčiňuje presušenie a následnú iritáciu pleti. Kožný maz produkovaný pleťou tvorí jej ochrannú vrstvu. V zime však produkuje tohto mazu menej, čoho dôsledkom je zhoršená aj táto prirodzená ochrana pleti. Aby toho nebolo málo, bunky vašej pleti sa v zime dlhšie regenerujú, pretože pokožka je v deficite živín. Ak vás tieto fakty presvedčili o tom, že pleť je v tomto období naozaj namáhaná, a že jej musíme pomôcť, prinášame vám zopár rád ako na to.

Ako sa starať o pleť v zime?

Základnou zložkou vašej zimnej pleťovej rutiny musia byť vitamíny a antioxidanty. Okrem vitamínov C a E, ktoré už dnes môžete svojej pokožke dopriať v rôznej podobe, antioxidanty pomáhajú vytvoriť ochrannú zložku, s ktorou pleť potrebuje pomôcť. Je preto dôležité používať hutné krémy, ktoré vašu pleť dostatočne vyživia, a nie tie ľahké s tekutejšou konzistenciou. Tie môžete na najbližšie mesiace odložiť. Tiež by ste nemali zabúdať na hydratačnú masku, aby pleť dostala čo najväčšie množstvo živín, a aby ste predišli vysušeniu.

Ochrana pred slnkom nie je na mieste len v lete. Svojej pokožke by ste krémy s SPF mali dopriať aj v zime. Hoci nepotrebujete také vysoké SPF ako v teplých letných mesiacoch, všetci dobre poznáme ten pocit, keď sa nám na horách, počas slnečnej lyžovačky, tvár opáli podľa lyžiarskych okuliarov. Nezabúdajte teda, že slnko môže byť ostré aj v zime, a pleť teda musíme pred ním chrániť aj v zime.

V chladnom období roka je dôležitá nie len starostlivosť o pleť. Tak ako vaša tvár a dekolt si vašu pozornosť zaslúžia aj vaše pery či ruky. Nezabúdajte preto v najbližších mesiacoch so sebou v kabelke nosiť hydratačný balzam na pery, krém na ruky či rukavice. 

A ak by ste chceli vašej pleti dopriať extra starostlivosť a vyhriať sa pri tom na pohodlnom vyhrievanom kresle, rezervujte si termín na čistenie pleti u nás, v salóne AristorA. Budeme sa na vás tešiť.


BLOG - pozrite si najnovšie články

ZDROJ: https://www.benulekaren.sk/ako-starat-o-plet-v-zime