Trápia vás zarastajúce nechty na nohách? Máme riešenie!

27.11.2019

Zarastený necht, odborne onychokryptóza alebo Unguis incarnatus je bolestivý proces, počas ktorého necht prevažne na palci nohy mení vplyvom nepriaznivých vonkajších faktorov svoj tvar a vrastá do nechtového valu. Občas zarastajú aj nechty na rukách. Zarastanie nechtov trápi dospelých aj bábätká. Najčastejšie sa rieši strhnutím nechtu. Zarastanie nechtov však nemusí zájsť až tak ďaleko, ak ho začnete riešiť včas.

Prečo nechty zarastajú?

Najčastejšou príčinou zarastania nechtov je nesprávne strihanie nechtov do oblúčika. Ďalšie príčiny sú:

  • Nosenie nevhodnej obuvi - tlak na palec spôsobuje nesprávny rast nechtu
  • Poškodenie nechtov - po úraze alebo pri športovaní, napr. pri turistike, futbale, balete...
  • Genetická predispozícia
  • Deformácie chodidiel, zlé držanie tela
  • Nesprávna hygiena nôh

Príznaky, že necht zarastá

Zarastajúci necht sa najprv prejaví začervenaním, slabým opuchom a slabou bolesťou. Ak zarastanie nezačnete riešiť v tejto fáze, neskôr sa v okolí nechtu vytvorí akútny zápal. Koža sčervenie, objaví sa hnis alebo krv, prst sa deformuje do štvorcového tvaru a bolesť bude silná až tak, že vám bude brániť nosiť uzatvorené topánky. V poslednom štádiu vzniká v nechtovom vale aj hypergranulácia, tzv. divé alebo živé mäso a prst takmer nepoužívate. Vtedy je už bolesť taká veľká, že jedinú spásu vidíte v chirurgovi so skalpelom.

Ako vyliečiť zarastajúci necht?

Strhnutie nechtu je len jedna z možností. Pozrime sa na ne bližšie:

  • Chirurgická liečba

Najčastejšia možnosť, ako vyliečiť zarastajúci necht, je stále strhnutie nechtu alebo plastika nechtového lôžka. Vtedy chirurg v lokálnej anestéze odstráni časť nechtu alebo celý necht. Pripravte sa na určité obmedzenia v pohybe a miernu bolesť, štichy sa vyberajú po 14 dňoch. Nevýhodou tejto metódy sú časté recidívy, teda opakované zarastanie nechtov.

  • Špony

Drôtenú alebo nalepovaciu šponu vám nasadia na pedikúre. Metóda je bezbolestná, nasadenie špony môže byť trochu nepríjemné, ak máte akútny zápal. Úľavu pocítite okamžite a nie ste v ničom obmedzovaní. Špony dokážu vyrovnať aj nechty, ktoré sú zatočené "do slimáčika". Treba ich pravidelne posúvať podľa toho, ako necht vyrastá. Najlepším obdobím na aplikáciu špony je práve zima, keď si väčšina z vás dáva pauzu od gél laku na nechtíkoch. V najbližšej dobe im venujeme ešte samostatný článok. 

  • Arkády kocka

Táto metóda je na Slovensku málo rozšírená. Pedikér alebo podológ vám špeciálnym nástrojom napraví necht počas jedného ošetrenia.

Prevencia

Samozrejme, najlepšie je, ak necht vôbec nezačne zarastať. Prevencia zarastania je jednoduchá. Nechty zastrihávajte dorovna a noste obuv, ktorá je dostatočne voľná na špičke a samozrejme nezabúdajte na pravidelnú návštevu kvalitnej pedikérky. 

Špony môžete využívať najnovšie už aj v našom salóne. Pedikérka absolvovala v lete 2019 odborný kurz a odvtedy sme túto metódu testovali sami na sebe (Miške). S výsledkom som veľmi spokojná a preto sme sa rozhodli zaradiť túto službu do našej ponuky. 


BLOG - pozrite si najnovšie články