Šestoro prikázaní pre zdravé a krásne chodidlá

10.12.2020

Zatiaľ čo mnohé z nás sme perfektne dôsledné v každodennej starostlivosti o tvár, vlasy a dokonca aj ruky, naše chodidlá častokrát ostávajú úplne zabudnuté na posledných priečkach v starostlivosti o naše telo. Keď sa nad tým zamyslíte, tvár či ruky sme ochotné hydratovať krémom dokonca aj niekoľkokrát za deň, no naše chodidlá dokážeme ignorovať celé dni - a pritom akú dôležitú úlohu v našom živote zohrávajú! Nemyslíte, že si zaslúžia viac pozornosti?

Nedostatočná starostlivosť o naše chodidlá môže mať nepekné následky, a to nehovoríme iba o estetickom vzhľade. A preto sme celý dnešný článok venovali 6 spôsobom, ako naším nôžkam dopriať to, čo tak nevyhnutne potrebujú.

Príčiny problémov s chodidlami

Ak by sme mali vymenovať všetky dôvody, ktoré vedú k problémom s našimi chodidlami, to by sme sa napísali! Veríme, že netreba poznať všetky, pozrime sa teda v rýchlosti aspoň na tie najčastejšie príčiny, ktoré majú často krát za následok bolesti či zdravotné problémy.

1. Prílišné namáhanie chodidiel: Státie a chôdza sú rozhodne zdravšie (a prospešnejšie pre udržanie štíhlej línie) ako sedenie, no všetkého veľa škodí.

2. Kilá navyše: Ak trpíte nadváhou či ste tehotná, vaša hmotnosť chodidlá nesmierne unavuje.

3. Nedostatočná hygiena: Chodidlá sú ideálnym miestom pre tvorbu baktérií a hubových infekcií, a to najmä ak sú znečistené a vlhké.

4. Anatómia: Ploché nohy či vysoká klenba sú príklady abnormálnej anatómie chodidiel, ktoré nám môžu komplikovať život.

Návod na správnu starostlivosť o chodidlá

Akú starostlivosť naše chodidlá potrebujú? Najmä PRAVIDELNÚ - a ak si z tohto článku máte zapamätať čo i len jedno jediné slovo, chceme, aby to bolo práve toto.

A teraz už k veci:

1. Peeling

Zbavte sa odumretých buniek pravidelným používaním peelingu, a to aspoň 2-krát do týždňa. Peelingom na nohy (no môže byť aj telový peeling) dôkladne masírujte suché chodidlá predtým, než sa osprchujete.

2. Hydratácia

Rovnako ako pokožka našej tváre, tak aj tá na našich chodidlách potrebuje každodennú hydratáciu. Krém na chodidlá vmasírujte do čistých chodidiel rovno po kúpeli, kedy sú póry otvorené a pripravené prijať výživné látky. Ideálne to spojte s 5 až 10 minútovou masážou, ktorá príjemne uvoľní nielen vaše chodidlá, ale aj celé telo a myseľ. Okrem takejto domácej masáže si doprajte aj profesionálnu masáž chodidiel, ktorú vám popri pedikúre urobí každý dobrý nechtový salón.

3. Starostlivosť o nechty

Starostlivosť zvonka aj zvnútra je pre zdravé a pevné nechty kľúčová. Dbajte na správny prísun výživných látok, ktoré udržiavajú nechty v dobrej kondícii, a to najmä bielkoviny, železo, zinok a zdravé oleje. Aplikujte na vaše nechty výživný olejček, ktorý vaše nechty ešte viac posilní. Nepoužívajte žiadne agresívne chemické prípravky.

A samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na ich "ozdobenie", pričom naším absolútnym favoritom v pedikúre je jednohlasne gél-lak.

4. Odstránenie suchej a zatvrdnutej kože

Suchá a zatvrdnutá koža za a) nevyzerá dobre, a za b) môže viesť aj k nášmu nepohodliu a zdravotným komplikáciám vrátane popraskania, krvácania a vzniku infekcie. Doprajte vašim chodidlám aspoň 10-minútový teplý relaxačný kúpeľ, ktorý pokožku zmäkčí a ľahšie sa odstráni. Suché a zatvrdnuté miesta ošetrite pemzou, následne ich poriadne vysušte a nezabudnite ich poriadne hydratovať. Vždy je však vhodné objednať sa aj na profesionálnu pedikúru, pri ktorej si poradia aj s tými najodolnejšími miestami.

5. Cvičenie a pretiahnutie svalov

Unaveným chodidlám okrem relaxačných praktík spomenutých vyššie taktiež prospievajú jednoduché cviky, ktoré precvičia a uvoľnia svaly. Pomôžte si rukami a chodidlá a prsty poriadne pretiahnite a následne urobte sériu cvikov, ako napríklad krúženie členkami, zdvíhanie predmetov pomocou prstov na nohách a podobne. 

6. Vhodná obuv

Veľké či malé, široké či úzke - ak vám topánky perfektne nesedia, koledujete si o problémy s chodidlami. Čudovali by ste sa, koľkí z nás vlastne nosíme topánky nesprávnej veľkosti, preto odporúčame všetkým, aby ste si pri najbližšej návšteve fyzioterapeuta nechali poradiť. A ak máte ploché nohy, nezabúdajte na vhodné vložky do topánok, ktoré poskytnú chodidlám potrebnú oporu.

Profesionálna starostlivosť o nohy nikdy nezaškodí

Veríme, že po prečítaní našich 6 tipov sa o svoje nôžky budete vedieť správne postarať aj sami, no z času na čas vôbec nie je od veci prenechať to na odborníkov a troška sa rozmaznávať, zatiaľ čo vy budete oddychovať. Ak s nami súhlasíte, pozrite si ponuku našich služieb v AristorA a dajte vaše chodidlá do našich rúk ;-)  


BLOG - pozrite si najnovšie články