Ďalší z nenápadných darov prírody – všemocný Repík lekársky

17.08.2022

"A Repík lekársky? To je veľmi všestranná a spoľahlivá rastlina, ktorej užitočné vlastnosti môžu ľuďom veľmi pomôcť v mnohých ich ťažkostiach..." Aj takto by mohli znieť slová venované repíku v knihe Historia naturalis, teda História prírody. Toto dielo napísal staroveký autor Plínius Starší, ktorý vraj už v jeho dobe poukazoval na to, čo všetko môže repík pre ľudí znamenať. A nemýlil sa. Repík lekársky je ďalšou z rastlín, ktoré sa dajú považovať za skutočné dary prírody.

Ako repík vyzerá? Je to rastlina, ktorej drsná stonka s chĺpkami môže byť vysoká až 80 centimetrov. Na jej vrchole je posiata malými kvetmi žltej farby a kvitne počas letných mesiacov. Repík lekársky patrí vďaka svojim účinkom a vďaka látkam, ktoré obsahuje do rebríčka najznámejších liečivých rastlín vôbec. Jeho história siaha do starovekého Grécka a Egypta. 

Už za čias našich mám a starých mám sa táto rastlina, vôbec nie nadarmo, volala "Celého sveta zdravie". Už ony totiž vedeli, že je rastlinou, ktorá môže pomôcť v niekoľkých sférach zdravotných problémov ľudí, a to od problémov s trávením, cez problémy s močovými cestami a až po problémy s dýchacími cestami. Vďaka "elixíru" látok, ktoré repík obsahuje, sa v ňom skrýva niekoľko skvelých účinkov. Medzi niektoré z nich patria napríklad protizápalové, antibakteriálne, protivírusové, dezinfekčné, hemostatické a mnohé iné. A hoci má repík už dlhú tradíciu, jeho účinky sa stále skúmajú.

Ak by bola o repíku lekárskom napísaná celá kniha, jedna obsiahla kapitola by mala určite názov REPÍK A POKOŽKA. Táto žltá rastlina totiž obsahuje aj kyselinu stearovú, ktorá kladne vplýva na vašu pokožku a tiež aj vlasy. Ďalšou zložkou repíka, ktorú vaša pokožka ocení, je aj vitamín B1 a vitamín B3. Produkty obsahujúce repík vám pomôžu pri liečbe akné či ekzémov, tiež pri hojení rán či zmierňovaní opuchov. Pre liečenie kožných problémov a hojenie rán sú prospešné repíkové obklady, tinktúra či masť. Ak máte v okolí nechtových lôžok či kdekoľvek inde drobné ranky, s ich hojením vám môže pomôcť práve repíková masť. Účinky rastliny na vašej pokožke môžete vyskúšať aj prostredníctvom podomácky vyrobeného repíkového odvaru.

Áno, repík je vskutku čarovná rastlina. A hoci má pozitívne účinky spojené aj s krásou, dokonalo upravené obočie či šťavnaté pery nevykúzli. Preto v situáciách, ktoré taký repík nedokáže vyriešiť, sme tu pre vás my. Tešíme sa na vašu návštevu v našom salóne AristorA.


BLOG - pozrite si najnovšie články