Odlupujú sa vám nechty? Toto potrebujete o onycholýze vedieť!

23.06.2021

Problémy s nechtami nikdy nie sú príjemnou záležitosťou, a keď je reč o oddeľujúcom sa nechte od nechtového lôžka, platí to dvojnásobne. Onycholýza je pomerne bežný jav, ktorý nielen že nelichotivo vyzerá, no môže svedčiť aj o vážnejšom probléme, ktorý by rozhodne nemal zostať nepovšimnutý. Dnešný článok venujeme tomu, ako rozpoznať onycholýzu, prečo vzniká a ako aká je jej liečba.

Ako onycholýza vyzerá?

Keďže je onycholýza bezbolestná, spoznáte ju nie pocitovo, ale vizuálne. Konkrétne hľadáte necht, ktorý sa vo väčšine prípadov oddeľuje od nechtového lôžka, počnúc vonkajším okrajom smerom ku stredu nechta, no vyskytujú sa aj prípady, kedy sa necht oddeľuje opačným smerom, a to smerom od nechtové lôžka nahor. A aby sa nám onycholýza lepšie identifikovala, sprevádza ju aj zmena farby nechta, ktorý môže byť miestami žltý, biely, sivý a dokonca až zelený - a práve na základe farby je možné určiť, čo je jej príčinou.

Čo je príčinou onycholýzy?

Onycholýza môže vzniknúť z rady rôznych príčin, pričom medzi najčastejšie patria nasledujúce:

Plesňové infekcie vznikajú vtedy, ak priestor pod nechtom napadnú plesne, čo väčšinou spôsobuje, že odlupujúci necht získa biely až žltkastý nádych. Onycholýzu vyvolanú plesňami je nutné riešiť s dermatológom, ktorý navrhne vhodnú liečbu, inak hrozí, že sa postihnutý necht oddelí od nechtového lôžka úplne celý.

Nechtová psoriáza je ďalšou bežnou príčinou onycholýzy, ktorá sa prejavuje celkom ako plesňová infekcia, preto je na ich rozlíšenie potrebné urobiť testy.

Bakteriálnu infekciu spoznáme podľa nechta, ktorý má zelenkastý nádych. Najčastejšie ňou trpia tí, ktorých nechty sa neustále máčajú vo vode, a to napríklad u čašníkov, barmanov či zdravotných sestier. Pri bakteriálnej infekcii je potrebné celkom sa zbaviť postihnutej časti nechta, následne nechtové lôžko poriadne vyčistiť a aplikovať lokálne antibiotikum.

Lokálne poranenie či úraz je najmenej vážnou príčinou onycholýzy, ktorá nám nemusí robiť veľké starosti, keďže postihnutá oblasť nechta sa zahojí sama, bez potreby špeciálnej liečby. Spôsobiť ju môže napríklad nadmerné zbrusovanie nechtov pilníkom, pôsobenie určitých chemikálií, alergické reakcie na rôzne produkty či dokonca nosenie príliš dlhých nechtov.

Určité lieky a antibiotiká môžu tiež spôsobiť oddeľovanie nechtov od lôžka, a to najmä ak sú vaše nechty vystavované nadmernému slnečnému žiareniu - UV žiarenie a antibiotiká totiž vyvolávajú reakciu, ktorá môže v určitých prípadoch spôsobiť onycholýzu.

Liečba onycholýzy

To, ako sa onycholýza lieči, závisí najmä od príčiny jej vzniku. Ako sme spomenuli vyššie, oddeľovanie nechta od nechtového lôžka v dôsledku úrazu či manuálneho poškodenia si nevyžaduje špeciálnu liečbu, stačí odstrániť oddelenú časť (čo je časovo zdĺhavejší proces) a počkať kým daná časť odrastie, no všetky ostatné prípady si vyžadujú návštevu dermatologickej ambulancie a užívanie predpísaných liečiv, čo sú väčšinou lokálne antibiotiká, no v niektorých prípadoch to môžu byť aj klasické antibiotiká užívané orálne.

Ak už je však príčina onycholýzy akákoľvek, pri jej výskyte by sme sa mali predovšetkým snažiť udržiavať postihnuté nechty dokonale suché, čo znamená, že pri manipulácii s vodou by sme mali za každých okolností používať ochranné rukavice.

Ak máte nejaké otázky, napíšte nám cez formulár nižšie. Radi Vám poradíme. 


BLOG - pozrite si najnovšie články