Nechtík lekársky – liek pre pleť či naozajstný zázrak?

19.07.2022

Pamätáte si na tie detské rozprávky plné malých chalúpok či lesných jaskýň, v ktorých žili nespútané čarodejnice? Určite si spomínate aj na kotly, z ktorých sa neustále vznášal dym, a v ktorých miešali tie najopojnejšie a najtajomnejšie lektvary. Čarodejnica siahla rukou na poličku a zobrala si z nej podlhovastú nádobu zo skla. Otvorila ju a vybrala z nej hlavnú prísadu liečivého odvaru, ktorý práve varila. Tento odvar mal pomôcť utlmiť citlivú a zapálenú pokožku. Viete, čo by v takej rozprávke bolo určite magickou hlavnou prísadou odvaru? Predsa nechtík lekársky!

Nechtík lekársky je rastlina, ktorá pochádza z krajín severného Stredomoria a na liečebné účely sa používa už od 12. storočia. Má protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové účinky a taktiež lieči a urýchľuje hojenie rán

Okrem toho, že nechtík utlmuje citlivú a zapálenú pokožku, pomáha taktiež aj pri začervenaní po laserovom ošetrení alebo pri liečbe akné. Vďaka tomu, že nechtíkový olej je bohatý na mastné kyseliny, môžeme nechtíku priradiť aj hydratačnú a vyživujúcu funkciu. Jeho ďalšou výhodou je to, že je vhodný pre všetky typy pleti. Najviac ho však vo svojej pleťovej rutine ocenia ľudia so začervenanou a aknóznou pleťou. Nechtík lekársky sa vyskytuje v množstve pleťových produktov, a tie sa môžu používať, pokiaľ na ne používateľ nemá nežiadanú reakciu, každodenne. Vo svojej rutine ho môžete skombinovať s inými produktami s protizápalovými účinkami, naopak zoznam zložiek, s ktorými nechtík "nespolupracuje" je zatiaľ prázdny. No pozor! Ak máte alergiu na ambróziu, sedmokrásku či chryzantému, mali by ste preveriť, či vám používanie produktov obsahujúcich nechtík nevyvolá alergickú reakciu.

Nechtík nájdete ako prísadu pleťovej kozmetiky na obaloch rôznych produktov. Môžu to byť napríklad oleje, séra, krémy či pleťové vody. No ak by ste si chceli vyrobiť vlastný liečivý lektvar, určite môžete! Nezabudnite myslieť na to, že pri jeho nanášaní sa musí zmiešať s podkladovými látkami ako včelím voskom, vazelínou, bambuckým maslom, jojobovým olejom či inými. A malá rada: do svojho domáceho nechtíkového produktu môžete primiešať aj vonný olej, pretože nechtík sám o sebe výraznú vôňu nemá.

A napriek tomu, že nechtík má naozaj nespočetne veľa pozitív, nájdu sa aj témy, ktoré ľudí často zaujímajú, a ktoré by mohli jeho dobrú povesť nalomiť. Prvou z nich je otázka, či nechtík naozaj dokáže rozjasniť pokožku. A vskutku, existujú domnienky, ktoré tvrdia, že vďaka schopnosti znížiť tvorbu melanínu v pokožke, môže nechtík pomôcť aj k rozjasneniu pokožky. Ďalším predmetom pochybovania môže byť otázka, či produkty, ktorých zložkou je nechtík, neupchávajú póry. Nie, jeho úžasnou schopnosťou je aj to, že póry neupcháva takmer vôbec.

Tak čo, už ste na sebe niekedy vyskúšali benefity tejto v prírode sa skrývajúcej, zázračnej rastliny? Ak by ste svojej pokožke chceli dopriať ešte výraznejšiu starostlivosť, buďte pripravené. Chystáme pre vás v našom salóne AristorA novú službu, ktorá bude synonymom relaxu, výživy, rozjasnenia pleti či čistoty. Tešíte sa na to tak, ako my?  


BLOG - pozrite si najnovšie články