en-Pomarančové drievko: Užitočný nástroj, o ktorom by ste sa mali dozvedieť viac

25/08/2020

Používate aj vy pri skrášľovaní svojich nechtov pomarančové drievko? Stavíme sa, že pri väčšine z vás sme sa trafili a tento užitočný manikúrový nástroj pravidelne využívate a nedáte naň dopustiť. Pravdepodobne ho máte doma odjakživa, no koľko toho o pomarančovom drievku vlastne viete? Odkiaľ pochádza, prečo je pomarančové a na čo všetko ho môžete využiť? Čítajte ďalej a dozviete sa.

História drievka, ktoré je nie tak celkom pomarančové

Manikúrový nástroj, bez ktorého si našu skrášľovaciu rutinu už ani nevieme predstaviť, sa dostal do sveta manikúry prekvapivo zo ... zubného lekárstva! Predchodca dnešného pomarančového drievka (vtedy nástroj na dentálnu hygienu) sa nazýval miswak (aj miswaak či siwak), používal sa na čistenie zubov a vyrábal sa z koreňov stromu Salvadora Persica a taktiež z pomarančovníka. Ich drevo je charakteristické svojimi antiseptickými vlastnosťami a odolnosťou voči vlhku, a preto boli na ich výrobu využívané práve tieto. Asi už chápete, odkiaľ pochádza jeho názov...

Ako sa teda z nástroja na dentálnu hygienu nakoniec stal jeden z najbežnejších nástrojov manikúry? Stalo sa tak už v 19. storočí, kedy istý lekár začal propagovať starostlivosť o nechty a ženám za týmto účelom odporúčal využívať práve pomarančové drievko. Hoci dnešné pomarančové drievko nemá s pomarančom vôbec nič spoločné (dnes sa totiž vyrába z lacného dreva), jeho pôvodný názov mu zostal dodnes.

Prečo je pomarančové drievko také obľúbené?

Keďže sa pomarančové drievka nedajú dezinfikovať, sú určené iba na jedno použitie, no vzhľadom na ich cenu je to celkom zanedbateľné - veď sú predsa také lacné! Navyše ide o všestranného pomocníka, ktorý dokáže naozaj veľa (viac o tom nižšie).

V salónoch uvidíte pomarančové drievko iba zriedka, keďže tam sa využívajú profesionálne nástroje, avšak na domáce použitie je úplne ideálne.

Dokáže viac, ako si myslíte

Väčšina z nás pozná pomarančové drievko predovšetkým ako nástroj na zatláčanie nechtovej kožičky (kutikuly), no tým jeho využitie ani zďaleka nekončí.

Pomarančové drievko ďalej využijete na:

  • Čistenie nechtov - vhodné na odstránenie akéhokoľvek znečistenia z vnútornej časti nechtov.
  • Nechtový dizajn - výborný pomocník pri aplikácii doplnkov, akými sú kamienky, nálepky na nechty apod., ale pokojne s jeho ostrým koncom nakreslíte aj pekné vzory.
  • Oprava chýb pri manikúre - stekajúci gél alebo lak jednoducho zachránite tým, že ho pomarančovým drievkom zotriete

BLOG - pozrite si najnovšie články