en-Aké vitamíny a minerály sú dôležité pre zdravé a pevné nechty?

31/03/2020

Zdravé a pevné nechty nielen dobre vyzerajú, ale sú aj indikátorom nášho celkového zdravia. Akýkoľvek nedostatok vitamínov, minerálov či iných živín v tele bude mať totiž za následok slabé, lámavé či deformované nechty. Pýtate sa, akými vitamínmi a minerálmi by sme sa teda mali zásobovať? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Biotín

Biotín je slovo, ktoré sa v beauty svete skloňuje veľmi často - ide totiž o vitamín skupiny B podporujúci tvorbu keratínu, ktorý je pre zdravie nechtov (ale rovnako aj vlasov a pleti) mimoriadne dôležitý. Jeho nedostatok v tele spôsobuje, že vaše nechty budú krehké a lámavé. Pokiaľ chcete dosiahnuť silných a pevných nechtov, užívajte odporúčanú dávku 30 mcg biotínu denne. Ak sa ním však chcete zásobovať radšej prírodnou cestou, zaraďte do svojho jedálnička hovädziu pečeň, vajcia, lososa, hovädzie mäso a banány.

Zinok

Zinok je životne dôležitý minerál pre udržanie zdravia celého tela. Jeho nedostatok sa prejavuje bielymi škvrnkami na nechtoch (pokiaľ nie sú spôsobené leukonychiou), ale taktiež ak sú vaše nechty suché, krehké a pomaly rastú. Najlepším zdrojom zinku sú zvieracie proteíny (hydina, hovädzie mäso, ryby, vajcia), sója, fazuľa a oriešky (hlavne mandle a kešu). Odporúčaná denná dávka je 8 mg.


Vitamín C

Trápia vás hrbolčeky na nechtoch, alebo sa vaše nechty lámu či pomaly rastú? Pravdepodobne potrebujete poriadnu dávku kolagénu, čo je proteín, ktorý dodáva nechtom silu a zanecháva ich pevné a pružné. Najlepším prostriedkom na zvýšenie tvorby kolagénu je vitamín C, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v jahodách, pomarančoch, listovej zelenine, paradajkách a najmä v paprike. Odporúčaná denná dávka je 75 mg.

Železo

Železo je minerál, ktorý je zodpovedný za tvorbu červených krviniek. Červené krvinky okysličujú všetky orgány a bunky v tele - vrátane nechtov. Pokiaľ sú nechty nedostatočne okysličené, nie sú ani dostatočne vyživené, čo má za následok mnohé problémy, ako napríklad slabé, krehké nechty, či nechty s tvarom "lyžice". Odporúča sa prijímať 18 g železa denne a zvýšiť konzumáciu sušeného ovocia, strukovín (cícer, šošovica, fazuľa), mandlí, tmavej čokolády a hovädzej pečene.

Kyselina listová

Kyselina listová (vitamín B9) je v tele zodpovedná za tvorbu nových buniek, čo znamená, že nechty budú vďaka nej rýchlejšie rásť a budú silnejšie. Odporúčaná denná dávka je 400 mcg a hojne je zastúpená aj v potravinách, ako je špenát, špargľa, ružičkový kel či hovädzia pečeň.

Omega-3 mastné kyseliny

Prirodzene lesklé a žiarivé nechty dosiahnete, ak zvýšite konzumáciu Omega-3 mastných kyselín. Tieto zdravé tuky vám pomôžu hydratovať nechty zvnútra a takisto znižujú zápaly v nechtovom lôžku, vďaka čomu budú vaše nechty celkovo zdravšie. Na ich doplnenie jedzte viac tučných rýb (losos, tuniak, makrela, sardinky), vlašských orechov, vajec, ľanového semena a rybieho alebo ľanového oleja. Ak preferujete výživové doplnky, voľte tie s odporúčanou dennou dávkou 1 gram.

Vitamín B12

Vitamín B12 je ďalším zo skupiny B, ktorý vám pomôže vyriešiť problémy s nechtami - a to najmä ak majú vaše nechty nádych modrej farby, čo je hlavným príznakom nedostatku tohto vitamínu v tele. Vitamín B12 podporuje tvorbu červených krviniek a nových buniek, čo znamená, že nechty vďaka nemu rýchlejšie rastú a sú pevnejšie. Odporúčaná denná dávka je 2,4 mcg a nájdete ho v lososovom mäse, kvasniciach, hovädzej pečeni, citrusoch, tmavej listovej zelenine a strukovinách.

Vitamín A

Sú na vašich nechtoch viditeľné hrbolčeky, či horizontálne alebo vertikálne čiarky? Pravdepodobne trpíte na nedostatok vitamínu A, ktorý je nielen zodpovedný za pevné nechty, ale aj silné kosti a zuby. Bohatú dávku tohto vitamínu nájdete v melóne, špenáte, jablkách, citrusových plodoch, vajciach, pečeni a v mlieku.


BLOG - pozrite si najnovšie články