en-Trápi vás onychomykóza? Pleseň na nechtoch sa musí liečiť.

12/11/2018

Onychomykóza je zdravotným i estetickým problémom, s ktorým sa stretol už nejeden z nás. Je veľmi vytrvalým spoločníkom, ktorého zbaviť sa nie je jednoduchá úloha. Hlavným problémom plesne na nechtoch nie je len jej trvácnosť a vytrvalosť, ale tiež riziko, ktoré ohrozuje aj ostatných členov domácnosti - je totiž vysoko prenosná. 

Pleseň na nechtoch je vo väčšine prípadov spôsobená hubami, ktoré sa dostanú na necht a vytvoria plesne. Najčastejším druhom, ktorý je pôvodcom plesne nechtov sú vláknité huby, ktoré sú známe aj pod názvom dermatofyty. Huby všeobecne obľubujú priestory, na ktorých sa stabilne drží vlhkosť a sú teplé a preto je uzavretá obuv najideálnejším miestom pre ich množenie a rozvoj. Najväčším problémom bývajú predovšetkým topánky vyrobené z umelých materiálov, ktoré neposkytujú takmer žiadnu priedušnosť a tak vytvárajú ideálne prostredie pre výskyt húb. Kvalitné kožené topánky doprajú vašim nohám pohodlie a tiež nevytvárajú úplne uzavreté a nepriedušné prostredie. 

Mám onychomykózu?

Pleseň na nohách i rukách spozorujete v podstate okamžite. Na začiatku sa vytvára fľak žlto-hnedej farby, ktorý postupne rastie a rozvíja sa. Neskôr sa začne meniť aj štruktúra nechtu a spozorujete zhrubnutie či úplne odlišnú textúru nechtu (reliéf nechtu sa stane zvlneným, hrubým a drsným na dotyk. Neskôr sa necht začne drobiť a rozpadávať, čo patrí medzi konečné štádiá rozvoju plesne. Pleseň sa však často mýli so "žabincom", ktorý je zelenej farby a po správnom ošetrení je neškodný. Vzniká tým, že sa pod modeláciu dostane voda. 

Ako liečiť pleseň na nechtoch?

So začiatkom liečby by ste mali začať hneď, ako na svojich nechtoch spozorujete zmeny. Na internete koluje množstvo rád, ako sa zbaviť plesne na nechtoch, avšak v tomto prípade sa neodporúča experimentovať a radšej vyhľadať odbornú pomoc. Neexistuje žiadna možnosť ako nechty zachrániť, jedinou možnosťou je nechať ich vyrásť a pomocou odbornej starostlivosti zabrániť ďalšiemu šíreniu plesne. Hoci sa pleseň najčastejšie objavuje na nohách, nemali by ste podceniť ani varovné signály, ktoré by sa objavili na nechtoch na rukách. Dôležitá je správna starostlivosť a tiež prevencia v podobe kvalitnej obuvi. 

V našom salóne Vám pleseň neošetríme, ani Vám žiaľ na postihnuté ruky/nohy nenamodelujeme nechty. Predchádzajúcu modeláciu je potrebné odstrániť a onychomykózu vyliečiť. Prosíme, dbajte na svoje zdravie a nesnažte sa presvedčiť nás, ani iné salóny, aby Vám na plesnivé nechty naniesli gél! Zvyšuje sa tým riziko prenosu na inú zákazníčku ako aj rapídne rozšírenie plesne na ostatné nechty vašich rúk a dokonca aj nôh. Po vyliečení si samozrejme už môžete dať spraviť gélové nechty :)